Racordarea comunei Castelu la reteaua de gaze a intrat in etapa de evaluare tehnico-economica – Primaria Comunei Castelu

Administratia locala din Castelu a facut un pas important în perspectiva de a aduce reteaua de gaze naturale în localittaile Castelu si Nisipari. În acest sens, Conducerea Ministerului Investitiilor si Proiectelor Europene a anuntat Primaria Castelu ca cererea de finantare pentru proiectul „Înfiintare retea inteligenta de distributie gaze naturale în comuna Castelu si satele apartinatoare“, care a fost transmisa Autoritatii de Management pentru POIM, intra în etapa evaluarii tehnico-economice. Potrivit datelor din Proiect, reteaua inteligenta de gaze naturale masoara 55.223 de metri liniari, cuprinzând toate strazile din Castelu si Nisipari, si va avea 1.817 bransamente ce vor deservi 1.700 de gospodarii individuale, 4 scari de bloc de locuinte cu 34 de apartamente si 23 de obiective socio-culturale. Pentru realizarea acestei investitii, comuna Castelu va primi 38.378.657 de lei, fonduri nerambursabile, la care se adauga 8.313.502, 71 de lei, care vor fi de la bugetul local. Contorizarea consumului de gaze se va face prin intermediul contoarelor inteligente de masurare. Noua retea inteligenta de alimentare cu gaze naturale va comunica cu contoarele si centrul de control prin intermediul sistemelor moderne de comunicare de tip SCADA.