Cum se face corect colectarea separată a deșeurilor din gospodărie? – Primaria Comunei Castelu

Cum se face corect colectarea separată a deșeurilor din gospodărie?

DESEURILE MENAJERE SE IMPART IN 2 FRACTII:

A. Deșeuri Reziduale / Amestecate – Fractia Umeda

Deșeurile reziduale sunt totalitatea deșeurilor care nu se pot recicla.
Aceste deseuri se depoziteaza in recipientul gri (sau inscriptionat adecvat), destinat precolectarii deseurilor menajere.

B. DEȘEURI RECICLABILE – Fractia Uscata

1. Deseurile reciclabile se vor depozita in recipientul galben (sau inscriptionat adecvat) /sacul galben.

Aceast recipient / sac galben se va folosi pentru orice tip de ambalaj care poate fi golit complet de continut si reciclat.

B. DEȘEURI RECICLABILE – Fractia Uscata

2. Ambalaje din STICLA

In toate localitatile din mediul urban si rural sunt amplasate recipiente de culoare verde (sau inscriptionate adecvat) in care se pot depozita numai ambalaje din sticla.

DESEURILE BIODEGRADABILE

Deseurile biodegradabile sunt deseurile din care se poate obtine compost, un excelent îngrășământ pentru plantele din jurul casei și pentru pământul din grădină.

Aceste deseuri se depoziteaza in recipientul negru sau inscriptionat adecvat/sacul negru*.

COMPOSTORUL

Pentru deseurile biodegradabile (în mediul rural)

3. ALTE TIPURI DE DESEURI

DE CE TREBUIE SA COLECTAM SELECTIV?